Košice, Slovensko

štyri mesiace kreslím cez iPad, recenzia & tipy na appky
Píšem prvý článok na môj web! Síce je ešte stále v pracovnej verzii, ale časom tu nájdete napríklad: návody, tipy, recenzie a taktiež rôzne články.

Už počas 1. vlny pandémie ma oslovilo opäť, po nejakom čase - digitálne kreslenie. Kreslila som cez starší typ grafického tabletu Genius (Genius MousePen i608X). Práca s ním bola náročná, nereagoval na citlivosť a sklon pera, čo pri iPade neprichádza do úvahy. Stážovalo mi to prácu, najmä pri tieňovaní. Program cez ktorý som kreslila sa volá Krita, ponúka množstvo štetcov, možnosť vytvárať vrstvy, povedzme, že je to menšia alternatíva Photoshopu.
Plnú a bezplatnú verziu Krity si môžete stiahnuť tu.


iPad, Procreate a appky


Bolo to dlhšie rozhodnutie, či si iPad vôbec kúpim, avšak objednávky na personalizované ilustrácie začali pribúdať. Vedela som, že kresba cez grafický tablet, ktorý bol pripojený na notebook, nie je riešením. V čase, ešte "nelockdownu", som si veľmi nevedela predstaviť kreslenie, niekde inde ako doma. Nechcelo sa mi so sebou ťahať veľkú výbavu😅. 
Rozhodla som sa teda pre iPad 2020 10,2

", 

32GB
.
Ku kresleniu nemôže chýbať Apple Pencil 1. generácie a samozrejme program Procreate, ktorý som dostala ako predčasný vianočný darček od môjho snúbenca. 
Na iPad som si veľmi rýchlo zvykla a deň bez neho si nateraz neviem predstaviť (kreslím každý jeden deň už od 5.12.2020 😅) Okrem kreslenia ho využívam aj na štúdium, skrolovanie sociálnych sieti, počúvanie hudby, podcastov

Procreate 

Procreate ponúka množstvo štetcov, v porovnaní s programom Krita. Na výber ponúka základné skupiny štetcov: ceruzky/farbičky, maliarske štetce (olejové, akrylové, vodové,...), umelecké štetce, kaligrafické štetce, spreje, rôzne textúry (bodkované, drevité,...), abstraktné. Taktiež i štetce, ktoré oceníte pri kreslení ľudí (štetec na tvorbu vlasov a obočia, kože), neónové, industriálne textúry, organické.
Jestvujú aj stránky, ktoré ponúkajú množstvo bezplatných štetcov, ako napríklad: 
Väčšinou kreslím vo formáte A3 (4200px x 2970px, 600 DPI), nakoľko niektoré ilustrácie tlačím na papier alebo na tričko. Formát je veľmi kvalitný aj v digitálnej verzii. Ilustráciu exportujem do formátu .png. 
Procreate ponúka používanie vrstiev(pri veľmi veľkom formáte, máte možnosť pracovať s obmedzeným počtom vrstiev, avšak toto mínus som ešte nepocítila). V prvej vrstve si vždy urobím línie, ktoré sú vo finálnej ilustrácií zachované, používam na to štetec - Technical pen. V druhej vrstve, ktorú posuniem pod tú prvú, ilustráciu vyfarbujem, neskôr vám poviem aké štetce najradšej používam
Procreate sa ovláda veľmi jednoducho, ako celý iPad a taktiež, dokonale reaguje aj na sklon pera a na citlivosť pritlačenia. Funguje to veľmi uveriteľne, až niekedy máte pocit, že kresbu kreslíte na ozajstný papier.

Jedinou nevýhodou, ktorú registrujem je, že digitálny papier reaguje aj na dotyk prstov. Ak papier chcete otočiť, určite sa vám nechtiac stane, že so zvoleným štetcom, niečo pofarbíte. Samozrejme krok späť existuje, a taktiež aj možnosť gumovania.
Program ponúka funkciu, ktorá sníma celý proces kreslenia v zrýchlenej verzii. Nemusíte používať snímanie obrazovky, ak proces kresby chcete zverejniť. Od bežného snímania obrazovky sa funkcia líši tým, že na zázname od Procreate, nemáte rušivé prostredie, akým je, napríklad panel funkcií programu. V štatistikách projektu, viete zistiť koľko hodín ste na ilustrácií pracovali. 
Jednotlivé projekty môžete mať poukladané v skupinách/priečinkoch, priamo v aplikácií. 

Zázračná paleta

Program ponúka aj možnosť, ktorá vám vyrobí paletu farieb z fotografie, ktorú importujete. Taktiež si do palety môžete uložiť vaše obľúbené odtiene, či si dokonca môžete aj nejakú stiahnuťMoje obľúbené štetce


 1. Smooth Strands  — doplnkový balík Animal Fur (využívam, najmä pri tvorbe zvierat, ale taktiež pri tvorbe ľudských vlasov)
 2. Technical Pen  — základný Procreate balík Inking (využívam pri kontúrach)
 3. Round Brush  — základný Procreate balík Painting (využívam pri vyfarbovaní, pôsobí jednoliato)
 4. Acryl  — základný Procreate balík Painting (využívam pri tieňovaní v kombinácií s Round Brush)
 5. Tamar — základný Procreate balík Painting (nevyužívam ho až tak často, avšak pri dvojfarebnom pozadí krásne vynikne)
 6. Gouache  — základný Procreate balík Painting (môj najobľúbenejší štetec pri tvorbe ilustrácií, používam ho aj na základ alebo tieňovanie)
 7. Watercolor — základný Procreate balík Painting (ideálny na jednoduché a jemné pozadia, kde nie sú podstatné detaily)
 8. Oceans — základný Procreate balík Elements (pri tvorbe vodnej hladiny pôsobí veľmi dokonalo a uveriteľne)
 9. Short Hair — základný Procreate balík Touchups (zväčša pri každej personalizovanej ilustrácií ho využívam na vlasy, opäť ideálny v kombinácií základu s Round Brush a neskôr prekombinovať s Fine a Flowing Hair)
 10. Neon Dot (krásne vynikne pri tvorbe nočného mesta, nápisov, existuje viacero druhov, ktoré si môžete stiahnuť na webe)


Celkový dojem z iPadu

iPad ma veľmi milo prekvapil, nakoľko som verná iba Samsungu. Okrem krásnej estetiky celkového tabletu vo farbách rosegold, iPad ponúka veľkú rýchlosť a využíva intuitívnosť používateľa. Odkedy používam iPad, množstvo funkcií mi chýba v smartfóne. Oceňujem iCloud, avšak radšej na zálohovanie používam Disk, ktorý ponúka 15GB bezplatného úložiska, zatiaľ čo iCloud iba 5GB. Taktiež ma zaujali štatistiky času pred obrazovkou, kde mám možnosť zistiť, koľko hodín som za týždeň pracovala na objednávkach cez Procreate. Pri prvom pustení videa som bola prekvapená zo skvelého reproduktoru, zabudovaného v iPade. 
Nabíjanie iPadu je pomerne rýchle, nabíjam ho zväčša každý deň alebo každý druhý. Oceňujem dlhší napájací kábel, ktorý, napríklad pri smartfónoch nie je samozrejmosťou. Nabíjanie Apple pencil je komplikovanejšie. Nabíjať ho môžete klasicky cez kábel (ktorý je súčasťou iPadu) a redukciu, alebo priamo pripojením na iPad. Ja využívam len prvú možnosť, pero nabíjam približne raz za štyri dni. Mínusom však je, že iPad neviete naraz nabíjať s perom, ak máte jeden napájací kábel. 

Appky, ktoré odporúčam

V iPade mám naozaj iba tie najpotrebnejšie veci a aplikácie, súvisiace s tvorbou alebo školou. Ostatné aplikácie, napríklad sociálne siete (ako facebook alebo tik-tok, využívam v smarfóne)


 1. Procreate 9,99€ (bližšie sme si ho priblížili v prvej časti článku)
 2. GoodNotes5 7,99€ (nahradí vám všetky zošity, ktoré ste popri štúdiu používali, verím, že viac tento program využijem počas prezenčnej výučby)
 3. Canva 0,00€ (perfektný grafický program, dokáže v niektorých situáciách plne nahradiť Photoshop)
 4. Word 0,00€ (ak ešte študujete alebo pôsobíte na univerzite, vysoké školy a univerzity ponúkajú študentom bezplatný balík od Microsoft Office)
 5. iMovie 0,00€ (prekvapil ma tento strihový program, veľmi ľahko a jednoducho v ňom spracujete videá na story, tik-tok a podobne)
 6. Goole Disk 0,00€ (myslím si, že toto úložisko netreba špeciálne predstavovať)
 7. Spotify 0,00€ (bola som veľmi nadšená, že Spotify funguje v iPade, podobne ako na notebooku a neobmedzuje vás ako bezplatná verzia v smartfóne)
Skvelou pomôckou popri dištančnom vzdelávaní je aj Teams, cez ktorý by sa malo dať zdieľať obrazovku, bez problému (avšak zatiaľ som to neskúšala). Apple nám ponúka na rok balíček Apple TV zadarmo, nuž filmy, ktoré si viete pozrieť naozaj bezplatne je veľmi málo. Ku Clubhouse sa nejdem nejako špeciálne vyjadrovať, urobte si názor naň vy sami, avšak, mne to príde ako veľký bum 2021. Plánujem si ho určite odinštalovať, nakoľko ju skoro vôbec nevyužívam. Sto ľudí, sto chutí...


N.


Instagram

vesmir_nicky . Theme by STS.