Rozhovor o etikete pri mori a vo wellness


More, leto, wellness. 
Správna etiketa na dovolenkách pri mori a vo welness centrách je dôležitá nielen pre vaše vlastné pohodlie, ale aj pre pohodlie a rešpekt voči ostatným návštevníkom. V rozhovore s Jakubom Abrahámom, koučom spoločenskej etikety, pánskej módy a kráľovským komentátorom sa dozviete o dôležitosti dodržiavania pravidiel na pláži, pri mori a taktiež vo wellness centrách.

 

Ako by sa mali ľudia správať vo wellness centre?

Wellness je intímne miesto, avšak stále sme v spoločnosti. Nemali by sme zabúdať na rešpekt, napríklad, ak sme v saune s partnerom nemyslime si, že už k nám nikto ďalší nemôže prísť. Môže a my nemáme právo ho žiadať aby nechodil, pokiaľ nejde o súkromné wellness. Je dôležité rešpektovať pravidlá a to najmä tie hygienické. 

 

Ako by sme mali reagovať, ak chce ísť návštevník wellness centra do vírivky ale je tam už niekto? 

Pokiaľ sa nejedná o súkromný wellness, vírivka je pre všetkých. Ak je to oddelená časť, dotyčnému vysvetlíme, že o chvíľku skončíme a bude ju mať pre seba. 

 

Určite sa už mnohí stretli s tým, že niekto skákal do bazéna, prípadne sa hlasno rozprával vo wellness centre. Ako by sme takúto situáciu mali riešiť?

Je to veľmi individuálne. Vo väčšine podobných prípadov (skoky do vody, alkohol, hlasité rozhovory) ide o ľudí, ktorí nevedia vždy komunikovať slušne, nakoľko nevedia správne vyhodnotiť situáciu.  Ak sme práve na podobného natrafili, najlepšie je, ak sa obrátime na personál. 

 

Čo by sme vo wellness určite nemali robiť?

Nemali by sme zabúdať na to, že wellness centrum nie je súkromné miesto, ovšem, ak nejde o súkromné wellness. Mali by sme myslieť na to, že všetky procedúry sú určené pre všetkých návštevníkov. Nie sú slušné ani dlhé pohľady na okolitých ľudí. 

 

Ako vnímaš vedomú a cielenú exhibíciu vo wellness centre?

Ako všade inde. Ak ide o miesto veľmi diskrétne, nikdy nevieme, aké zloženie v ňom stretneme. Ak niekto narúša daný poriadok, máme dve možnosti - odísť, prípadne sa to  snažiť vyriešiť. Vyriešiť to vieme svojom alebo sa obrátime na zodpovedného pracovníka.  

 

Máš nejaký zážitok z wellness centra spojený s etiketou, na ktorý by si chcel upozorniť?

Wellness je veľmi intímnym miestom. Je potrebné rešpektovať dané pravidlá, najmä, ak sa nachádzame v saunovej sekcii. Plachty určené do sauny si dávame na nahé telo, plavky v tej chvíli nechávame v šatni. Ak vidíme v saune viac ľudí, počkáme, kým vyjdú von. Toto miesto slúži na maximálnu relaxáciu, vyhýbame sa hlasitým rozhovorom. Ak by sme chceli fotografovať, dbáme na to, aby v zábere nebol nikto iný. 

 

Lehátka pri bazénoch alebo na pláži v prímorských destináciách sú v ranných hodinách plne obsadené uterákmi hostí, ktorí sa tam neobjavia niekedy aj celý deň. Ako sa môžeme postaviť k tejto situácií?

Pokiaľ sledujeme, že sa takáto situácia denne opakuje, upozorniť treba recepciu alebo v prípade zájazdu delegáta CK.  Situácia sa dá riešiť aj samostatne. Ak na lehátko ani po viac ako dvoch hodinách nikto nepríde, stáva sa toto lehátko voľným. Osušku ktorá na ňom bola, odložíme na najbližšie miesto a v prípade príchodu “pôvodného majiteľa” mu náš postoj vysvetlíme. Najjednoduchšie a najracionálnejšie je v takomto prípade navštíviť inú pláž. 

 

Ak sa chystáme do reštaurácie, ktorá sa nachádza pri bazéne, môžeme do nej vojsť aj v plavkách? 

Pri bazéne sa zvyčajne nachádzajú takzvané snack bary. Tam môžeme vojsť aj v plavkách, ak ideme do reštaurácie, plavky necháme na izbe a oblečieme sa adekvátne úrovni hotela. 

 

Kde vidíš nedostatky v etikete, počas pobytu pri mori?

Ak sa bavíme o etikete na pláži, tak je veľmi dôležité neblokovať samotné pobrežie. Okraj je vyhradený na prechádzky pozdĺž a taktiež aj pre vstup do mora. Po odchode z pláže použijeme sprchu, prípadne sa očistíme od piesku. Do priestoru hotela a hotelovej reštaurácie nevstupujeme v plavkách a už vôbec nie ak sú mokré.

 

 

 

Zverejnenie komentára

Instagram

vesmir_nicky . Theme by STS.